Erkeklerde Saç Kaybı Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerde saç dökülmesiErkeklerde saç dökülmesi sıkça rastlanılan durumlardan biridir ve yaş ilerledikçe daha sık görülmektedir. Yirmili yaşlarını bitirmiş erkeklerin %12’sinde saç dökülmesi sorunu görülmektedir. Ellili yaşlarını doldurmuş erkeklerin ise saç dökülmesi ve hatta kellikle karşılaşma oranı ise %50’dir. Saç dökülmesi sorununu yaşayan insanlar bunu büyük bir sorun haline getirirler. Bu yüzden bu durum aynı zamanda kişiyi psikolojik bir şekilde de etkilemektedir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi ve Tipleri

Erkeklerde saç dökülme tipleri : Tamamen dökülmüş olması ya da az bir miktarın dökülmüş olması gibi bazı durumlar içerisinde sınıflandırılmaktadır. İlk olarak şakak bölgelerinde erkeklerde saç dökülmesi başlamaktadır. Daha sonra ise bu sorun tepe bölgelerinde görülmektedir. Daha sonra bu sorun artarak devam eder. Erkeklerde görülen saç dökülmeleri %90 oranında genetik sebeplerden dolayı kaynaklanmaktadır. Yani baba ya da annesinde saç dökülmesi görülen insanlarda da aynı durumu yaşaması oldukça fazladır. Aynı zamanda yaşanılan kafa derisi operasyonlarında veya tiroid hastalıkları gibi bazı kronik rahatsızlıklar da saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Saç Dökülmesinin Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde saç dökülmesinin sonu daha çok kellik olduğu için, dökülme tespit edilir edilmez tedavilere başlanmak gerekir. Erkeklerde saç dökülme tedavisi oldukça zor ve sabır isteyen bir iştir. Genellikle bu tedaviler bazen ömür boyu bile sürebilmektedir. Ayrıca tedavi içerisinde kullanılan ilaçlar bırakıldığında da eski halinize dönersiniz. Günümüzde tedavisi FDA (Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi) tarafından onaylanmış 3 maddeyi kısa kısa anlatacağız:

  • Finasteride: 5 Alfa Redüktaz enzimini inhibe ederek testosteronun DHT’ye dönüşmesini engeller. Bu operasyon da saçı en fazla döken hormonun azalmasını sağlayarak saç dökülmesini engeller. Erkeklerde saç dökülmesi sorununa engel olmak için bu yöntem çok başarılı olur.
  • Minoksidil: Saç köklerinde ki kılcallanmayı arttırarak kan akışını hızlandırır ve saçların yeniden çıkmasını sağlar. Fakat hala nasıl yeni saç çıkarttığı bulunamasa da onaylanmış bir yöntemdir. Bunun tek kötü yanı ise saçları çıkartmadan önce biraz dökmesi. Bu işlem ise yaklaşık 1 yıl civarında sürmektedir.
  • Ketokonazol: Saç köklerinin androjenden dolayı zarar görmesini engeller. Ayrıca kepe ve mantar oluşumunu da engellemektedir.
  • Biotin: Günde 5mg takviye ile saçların gürleşmesini ve kalınlaşmasını sağlar. Yaklaşık 3 ay içerisinde etkisini göstermektedir.