Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekimi, görünürde basit bir işlem gibi dursa da aslında ciddi anlamda dikkat edilmesi gereken cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle saç ekimi yaptırmaya karar veren kişilerin bu uygulamayı alanında uzman kuruluşlarda yaptırmaları ve işlem sonrasında bazı noktalara dikkat etmeleri gerekir. Aşağıda, saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler maddeler halinde verilmiştir.

  • Saç ekimi işlemi, kişilerin günlük hayatını tam olarak etkilemeyen bir işlemdir. Bu nedenle kişiler hemen ertesi gün ayağa kalkabilir ancak tam olarak işlerine başlamaları 10 günü bulabilir.
  • Saç ekimi işlemi sonrasında çoğu kişide görülen kaşıntılı yara ve şişme durumunda hastanın operasyonu yapan doktora başvurması ve bu yaralı temizletmesi gerekir. Eğer kişi bu yaraları doğal diye önemsemez ya da kendi kendine temizleye kalkarsa yaraların daha fazla büyümesine, operasyonun başarısız olmasına neden olabilir.
  • Operasyon sonrasında kişilerin çok aşırı tozlu ortamlarda kesinlikle bulunmaması gerekir. Eğer bu tür bir işte çalışıyorsa en az 10 gün kadar izin alması ve kesinlikle tozdan kirden uzak durması gerekir. Aksi halde ekim işlemi yapılan bölgesinin mikrop kapmasına ve yaraların daha geç iyileşmesine neden olabilir.
  • Saç ekimi işlemi sonrasında ekim yapılan hastanın aniden eğilp kalkması ve fazla güneş ışığında kalması son derece zararlıdır. Bu dönemde ani her türlü hareketten uzak durulması ve kesinlikle güneş ışınların korunulmaldır.
  • İşlem sonrasında tam iyileşme sağlanmadan erkeklerde şapka, bere, kadınlarda taç, bandana ve yine şapka, bere kullanımı yasaktır.
    Ekim sonrasında alın ve baş bölgesinde operasyona bağlı şişme olmaması için en az 2 gün başın öne doğru eğilmemesi gerekir. Bu kanın akışını dengeleyerek uygulama bölgesinin şişmesini engelleyecektir.
  • Saç ekimi sonrasında uygulama yapılan kişiler 1 ay süre ile sadece sırt üstü pozisyonda yatmalıdır. Aksi halde yan yatar pozisyonda kan basıncına bağlı tek taraflı şişmeler meydana gelebilir.
  • İşlem sonrasında saçların kısa sürede çıkması için hastanın beslenmesine dikkat etmesi, uygu düzeni ve sağlıklı beslenmeye önem vermesi gerekir.
  • Saç ekimi uygulamasından sonra yeni çıkan saçlar ilk 3 ay boyunca sadece makas ile kısaltılmalı sonrasında normal saçları traş eder gibi kesilmelidir.

Yapılan uygulama sonrasında yukarıda sayılan maddelere dikkat edilmesi hem kişinin kendi sağlığı hem de uygulamanın verimi için son derece önemlidir. Bu nedenle bu işlemi yaptırmadan önce sonraki sürecin de iyi bilinmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.