Saç Ekimi Sonrası Kaçınılması Gerekenler

Saç Ekimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi sonrasıSaç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi verelim. Saç ekimi, görünürde basit bir işlem gibi dursa da aslında ciddi anlamda dikkat edilmesi gereken cerrahi bir işlemdir. Bu nedenle saç ekimi yaptırmaya karar veren kişilerin bu uygulamayı alanında uzman kuruluşlarda yaptırmaları ve işlem sonrasında bazı noktalara dikkat etmeleri gerekir. Aşağıda, saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler maddeler halinde verilmiştir.

FUE tekniği ile yapılan saç ekimi sonrası!

  • Saç ekimi işlemi, kişilerin günlük hayatını tam olarak etkilemeyen bir işlemdir. Bu nedenle kişiler ertesi gün ayağa kalkmaktadır. Ancak tam olarak işlerine başlamaları 10 günü bulmaktadır.
  • Saç ekimi işlemi sonrasında çoğu kişide görülen kaşıntılı yara ve şişme durumunları görülmektedir. Bu gibi  durumlarda hastanın operasyonu yapan doktora başvurması gerekmektedir. Yaraları temizletmesi için bu kesinlikle gereklidir. Eğer kişi bu yaraları doğal diye önemsemez ya da kendi kendine temizleye kalkarsa yaraların büyümesine yol açabilir. Operasyonun başarısız olmasına neden olmaktadır.
  • Operasyon sonrasında kişilerin çok aşırı tozlu ortamlarda kesinlikle bulunmaması gerekir. Eğer bu tür bir işte çalışıyorsa en az 10 gün kadar izin alması gerekmektedir. Kesinlikle tozdan kirden uzak durması da lazımdır. Aksi halde ekim işlemi yapılan bölgesinin mikrop kapmasına ve yaraların daha geç iyileşmesine neden olmaktadır.
  • Saç ekimi sonrası ekim yapılan hastanın aniden eğilip kalkması sorun çıkarmaktadır. Çok fazla güneş ışığında kalması da son derece zararlıdır. Bu dönemde ani yapılan her türlü hareketten uzak durulması gerekmektedir.
  • İşlem sonrasında tam iyileşme sağlanmadan erkeklerde şapka, bere, kadınlarda taç, bandana ve yine şapka, bere kullanımı yasaktır.
    Ekim sonrasında alın ve baş bölgesinde operasyona bağlı şişme olmaması için en az 2 gün başın öne doğru eğilmemesi gerekir. Bu kanın akışını dengeleyerek uygulama bölgesinin şişmesini engelleyecektir.
  • Saç ekimi sonrasında uygulama yapılan kişiler 1 ay süre ile sadece sırt üstü pozisyonda yatmalıdır. Aksi halde yan yatar pozisyonda kan basıncına bağlı tek taraflı şişmeler meydana gelmektedir.
  • İşlem sonrasında saçların kısa sürede çıkması için hastanın beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Uygu düzeni ve sağlıklı beslenmeye önem vermesi de çok önemlidir.
  • Saç ekimi sonrası yeni çıkan saçlar ilk 3 ay boyunca sadece makas ile kısaltılmalıdır. Daha sonra ise normal saçları traş eder gibi kesilmelidir.

Sonuç olarak

Yapılan uygulama sonrasında yukarıda sayılan maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu sayede hem hastanın kendi sağlığı hem de uygulamanın verimi için son derece bir adım atılmış olacaktır. Sürecin de iyi bilinmesi ve ona göre karar verilmesi çok önemlidir. Saç ekimi sonrası neler yapılmalı konusunda bilgi verdik. Uöarız faydalı olmuştur.