Saç ekimi sonrasında yaşanan problemler

Saç ekimi her yaşta ve her cinste bireylerin çok fazla tercih ettiği bir uygulamadır. Saç ekimi kişiden alınan sağlam kıl köklerinin kusurlu olan bölgeye nakledilmesi ile yapılan işlemdir. Saç ekimi ülkemizde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Saç ekimi sonrasında yaşanan problemler nelerdir?

Saç ekimi sonrasında birtakım problemler yaşamak oldukça doğaldır. Saç ekimi yapılan bölgede kanama, yara, kabuklanma ve alın çevresinde şişme yaşanması bir sıkıntıdır. Saç ekimi yaptıracak olan kişinin herhangi bir kanamaya maruz kalmaması için kan sulandıran ilaçları bir hafta öncesinde bırakması gerekmektedir. Ayrıca alkol ve çeşitli maddelerde kanamaya neden olur. Saç ekiminde kanamalar ufak da olsa olacağından o bölgede kabuklanmalar oluşur. Bu kabuklanmaları saç ekimi yapan bireyin ilk yıkamasında temizlenmesi mümkün olmaktadır. Hastada yara ve kabuklanma görülüyor ise taburcu edilmemeli gözlem altına alınmalıdır. Kişi bilinçsiz bir şekilde yaraları koparttığında saç ekimi yapılan kıl kökleri fazla zarar görmektedir. Diğer bir sorun ise operasyon sonrasında yaşanan alın ve göz çevresinin şişmesidir. Saç ekim operasyonundan sonra hasta yüzüstü yatar ve öne doğru çok fazla eğilirse bu durum kaçınılmaz bir hal alır. Böyle durumda ise kişi istirate çekilerek bol su içmeli ve on dakika da bir göz çevresine buz baskısı uygulamalıdır. Saç ekimi sonrasında bireyin iyileşme sürecini hızlandırmak için antibiyotik, ağrı kesici gibi çeşitli ilaçlar hekim tarafından önerilmelidir. Saç ekimi yaptıran hasta mutlaka ne yapması gerektiği hakkında bilgilendirilmelidir.

Saç ekimi sonrasında hasta alın bölgesini aşırı derecede sıkmayacak aksesuarlar kullanmasının faydası olmaktadır. Uzmanlar tarafından iyi bir şekilde yönlendirilen ve düzgün yapılan saç ekimi sonrasında oldukça doğal ve gür saçlara sahip olunur.