Sarımsak Saç Dökülmesini Önler mi?

Sarımsak Saç Dökülmesini Engeller mi?

sarımsak saç bakımı
sarımsak saç bakımı

Sarımsak saç dökülmesini engellemektedir. Yüzlerce yıldır sarımsağın saça çok iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda sarımsağın tırnak, cilt ve sinirler için de oldukça yararlı olduğu bilinmektedir. E vitamini gibi birçok vitamin barındıran sarımsak, vücudu birçok hastalığa karşı korumakta veya hastalığın hızlı iyileşmesini sağlamaktadır. Günümüzde sarımsakla ilgili araştırmalarda, sarımsağın yeni saçlar çıkarttığı, saç uzamasını hızlandırdığı, saçı koyulaştırdığı, gürleştirdiği ve ciddi açıda beslediği görülmüştür.  Bu nedenle, marketlerde görülen sarımsak özlü şampuanlar ya da ürünler saç bakımı içi artmıştır.

Saçlarımızın ihtiyaç duyduğu mineral ve bileşimler, bir sarımsağın içerisinde bolca bulunmaktadır. Özellikle sülfür ve çinkonun mantar, saçkıran gibi hastalıklara da çok iyi geldiği bilinmektedir.  Ve bu iki madde de sarımsağın içinde bulunmaktadır. Sarımsağın içerisinde bulunan ek maddelerden selenyum elementi ve diğer vitaminler de saçın beslenmesini, sağlıklı uzamasını sağlar. Saç sağlığı için vitamin ve mineraller de oldukça önemlidir.

Sarımsak ve Saç Dökülmesi

Sarımsak saç kürünün uygulanması hem kolay hem de birçok amaçtan ötürü uygulanır. Bu saç kürünün, halk arasında saçkıran diye bilinen hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Sarımsak kürü saçın canlılık kazanmasına, kalınlaşmasına, gürleşmesine ve kuvvetlenmesine neden olur. Bu nedenle saç dökülmesi önlenir. Saç uçlarındaki kırılmaları ve kopmaları engeller. Ayrıca bu etkilerden dolayı sarımsağın yağı da bulunmaktadır.

Saç Dökülmemesi İçin Sarımsak Nasıl Uygulanır?

3-4 sarımsak alınarak bir kasenin içinde ezilir ve daha sonradan birkaç damla süt ile karıştırılmaktadır. Elde edilen bu karışım, saç diplerine masaj yapılarak sürülmekte ve yayılmaktadır. 10-15 dakika arası beklendikten sonra yıkanır. Bu uygulama kesinlikle her gün yapılmamaktadır. Bu uygulama bütün sorunlar gibi saçtaki kepeğe de iyi gelmektedir. Haftada üç veya dört kez uygulanmaktadır. Bu uygulamayı desteklemek için, çörek otu yağı ya da argan yağı da kullanılmaktadır. Bu iki yağ da saça masaj yapılarak uygulanır ve iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca çörek otu, saçın dökülmesinin yanında da saçın beyazlamasını da engellemektedir.

Sarımsak aynı zamanda saç için tek başına da kullanılabilir fakat bazı durumlarda, teni hassas olan kişiler için kaşıntı veya kızarıklıklara da neden olmaktadır.